GALA 20-LECIA NOWOJORSKIEGO KOŁA PRZYJACIÓŁ FUNDACJI JANA PAWŁA II

Jubileuszowy bankiet nowojorskiego Koła  odbył  się  4  czerwca, w Princess Manor na Greenpoincie. Honorowym gościem  bankietu była cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II Kostarykanka, Floribeth Mora Diaz. Poznaliśmy ją w czasie pielgrzymki do Kostaryki w 2016 roku, podróżując śladami Jana Pawła II.  Wtedy właśnie zrodziła się idea zaproszenia jej na jubileusz 20-lecia nowojorskiego Koła. Zaproszenie zostało przyjęte.  

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w kościele św. Stanisława Kostki  Mszą św. koncelebrowaną, którą w intencji przyjaciół  Koła odprawił ks. bp Witold Mroziewski w  koncelebrze z księżmi z polskich parafii w Nowym Jorku. W czasie tej mszy św. nasz gość honorowy- Floribeth Mora Diaz dała świadectwo swej głębokiej wiary i ze wzruszeniem opowiedziała wiernym, zebranym w świątyni, o swojej chorobie i cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem Jana Pawła II. Stolica Apostolska zatwierdziła cud po długich i żmudnych badaniach jakim się poddała.  24 kwietnia 2014 roku wzięła udziała w kanonizacji Jana Pawła II, podczas której niosła do ołtarza relikwiarz z ampułką krwi Świętego.

Po zakończeniu wzruszającej Eucharystii, wierni i zaproszeni goście udali się do sali bankietowej, gdzie rozpoczęła się częsć oficjalna  jubileuszu. Zaproszonych gości powitał prezes Mieczysław Pająk. On też przedstawił historię powstania nowojorskiego Koła i jego działalność na przestrzeni 20 lat. Przypomniał, że  Nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II zaingurowało swą działalność w pażdzierniku 1997 roku. Powstało z inicjatywy  Mieczysława Pająka i Ryszarda Konopki oraz Władysława Zachariasiewicza. Realizuje cele i zadania jakie postawił przed nim założyciel- Jan Paweł II. Głównym celem jest przekazanie duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II, który to cel jest realizowany poprez różnorodne formy działalności nowojorskiego Koła.

Inwokację wygłosił kapelan Koła ks. Józef Szpilski. Następnie głos zabrał ks. bp Witold Mroziewski, który przekazał słowa uznania dla prezesa i wszystkich przyjaciół Fundacji za rozpowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II. Prezes Mieczysław Pająk z rąk biskupa otrzymał pamiątkowy upominek- statuę Jezusa Miłosiernego. Słowa podziękowania za 20 lat pracy na rzecz nowojorskiego Koła i gratulacje  na ręce prezesa złożyli członkowie zarządu.  Na temat cudu uznanego przez Kościół katolicki mówił ks. Dariusz Blicharz. Błogosławieństwa  wszystkim zebranym udzielił ks. Grzegorz Stasiak, koordynator Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów. Gość honorowy Floribeth Mora Diaz w czsie bankietu mówiła o swoim cudownym uzdrowieniu, rodzinie, która się za nią modliła i modli do dziś oraz posłannictwie jakie ma do przekazania. Pielgrzymuje jak św. Jan Paweł II, była już w 19 krajach świata i opowiada o tym czego doświadczyła. Bóg dał jej życie, aby wszyscy mogli zobaczyć  Bożą  moc i miłosierdzie.

W czasie bankietu wspominano  księdza Piotra Żendziana, który  był członkiem Koła i  wspierał działalność Fundacji. Ks. bp Witold Mroziewski przypomniał postać ks. prałata Piotra , który działał  także w wielu innych organizacjach polskich i amerykańskich i aktywnie uczestniczył w życiu Polonii. Był on przez wiele lat prezesem Polish American Priests Association. Organizacja ta, zrzeszająca duchownych, przyznała specjalne,  pośmiertne wyróżnienie dla ks. prałata Piotra Żendziana,  które odebrała jego siostra Barbara.

Po zakończeniu części oficjalnej, każdy uczestnik bankietu mógł osobiście porozmawiać z honorowym gościem, przekazać swoje intencje modlitewne i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Były to chwile niezapomnianych wzruszeń, które na zawsze pozostaną w pamięci.

W  uroczystej Gali udział wzięli  przedstawiciele  polonijnych organizacji, instytucji,  biznesów, nauczyciele i uczniowie  Polskich Szkół Dokształcających. Licznie przybyli księża z polskich parafii. Konsulat  RP w Nowym Jorku reprezentowała Maria Kułaga, która odczytała list gratulacyjny wystosowany przez konsula generalnego Macieja Gołubiewskiego i skierowany  do prezesa- Mieczysława Pająka oraz członków nowojorskiego Koła.

Oprawę muzyczną bankietu przygotował zespół- Slavic Arts Ensemble, pod kierunkiem Mieczysława Gubernata oraz Sylwii Zawrotniak.  Uroczystość poprowadziły: Elżbieta Serdak i Zofia Twarowska.            

Bankiet był wspaniała okazją do podsumowania dotychczasowej działalności nowojorskiego Koła, które na przestrzeni 20 lat wspierło pomoc stypendialną dla młodzieży z Europy Wschodniej i rozwój Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawł II w Domu Polskim w Rzymie.  A także rozpowszechniało poprzez swą działalność nauczanie i duchowe dziedzictwo świętego Jana Pawła II. Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Fundacji za udziała w Jubileuszowej Gali i wspieranie Fundacji Jana Pawła II.

Zofia Twarowska