65 – lecie kapłaństwa księdza Józefa Szpilskiego

W niedzielę, 26 września 2021 roku przedstawiciele Koła Fundacji Jana Pawła II mieli zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu: wieloletni kapelan naszego nowojorskiego Koła – ksiądz Józef Szpilski obchodził jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich. 

Specjalna msza święta z tej okazji  została odprawiona przez Jubilata w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Koncelebransami byli: ksiądz prowincjał Marek Sadowski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paolo-prowincja Nowej Anglii, ksiądz Grzegorz Markulak i diakon Andrzej Lewandowski. Wszyscy zgromadzeni dziękowali w jej trakcie Bogu za dar kapłaństwa księdza Józefa. Na zakończenie tej uroczystej mszy świętej Rada Parafialna złożyła w swojemu byłemu proboszczowi gratulacje i podziękowania za wieloletnią posługę. 

Wszystkie organizacje, które ksiądz Szpilski otaczał opieką miały okazję pogratulować i podziękować czcigodnemu Jubilatowi w trakcie spotkania po mszy świętej.Obecni byli uczniowie szkoły polskiej, harcerze, służba ołtarza oraz Koło Żywego Różańca. 

Jako Fundacja Jana PawłaII my również dziękowaliśmy naszemu Kapelanowi za Jego wspaniałe serce, mądre przewodnictwo duchowe oraz piękne kazania wygłaszane w trakcie naszych pielgrzymek czy rocznicowych mszy świętych, które na długo pozostaną w pamięci wielu z nas.

Warto przypomnieć biografię ks. Szpilskiego:

Ksiądz Józef urodził się w 1933 r. w Radomiu, a święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 24 czerwca 1956 r. 

Jak sam wspomniał był najmłodszym klerykiem na roku, a ponieważ nie ukończył 24 lat, potrzebne było specjalne pozwolenie, by mógł przyjąć święcenia. 

Posługa ks. Józefa wśród Polonii rozpoczęła się już we wczesnych latach sześćdziesiątych i obejmowała parafie w Pensylwanii, Connecticut oraz w stanie Nowy Jork. Przez dziesięć lat (1972-1982) ks. Szpilski był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Powrócił tutaj w 2009 roku i posługuje w niej do dzisiaj. 

Ksiądz Jubilat cieszy się wielkim szacunkiem nie tylko wiernych, ale też działaczy polonijnych. Od 2013 r pełni funkcję kapelana naszego Koła Fundacji Jana Pawła II, a od 2015 r zasiada w zarządzie Centrum Polsko-Słowiańskiego. 

W 2016 roku kapelan nowojorskiego Koła Fundacji Jana Pawła II był honorowym gościem czerwcowego Bankietu w 60–tą rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.  Ksiądz Józef z wielkim zaangażowaniem od wielu już lat uczestniczy we wszystkich wydarzeniach przygotowywanych przez nasze Koło. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni.

Serdeczne Bóg zapłać za Twoją posługę księże Jubilacie.

Elżbieta Serdak

Do Galerii Zdjęć …