PIELGRZYMKA W 100-LECIE OBJAWIEŃ FATIMSKICH

„W tym miejscu, gdzie przed stu latywszystkim ukazałaś zamysły Bożego miłosierdzia,patrzę na Twoją suknię ze światła” tymi słowami modlił się – przemawiał – papież Franciszek będąc w Fatimie. Właśnie do tego świętego miejsca, w którym Maryja objawiała się 100 lat temu trojgu dzieciom, przybyliśmy także my 46 pielgrzymów z New York.Nasza pielgrzymka odbyła się w dniach 3-12.10.2017 i bez wątpienia był to niezwykły czas rekolekcji. Program wyjazdu był bardzo atrakcyjny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Fatimy, gdzie spędziliśmy 4 noce.

W tym czasie zwykle podczas dnia odwiedzaliśmy miejsca pobliskie Fatimie takie jak: Santarem, gdzie niezwykłe wrażenie zrobił na nas kościół św. Stefana, w którym miał miejsce cud eucharystyczny; Bathala z monumentalnym, zapierającym dech w piersiach kościołem dominikanów; czy Tomar – z imponującym klasztorem i kościołem Templariuszy. Nie zabrakło jednak tego, co na pielgrzymce było najważniejsze, osobistej i wspólnotowej modlitwy w Fatimie. Każdego wieczoru mieliśmy czas, aby uczestniczyć w modlitwie różańcowej przed kaplicą objawień oraz w procesji światła, która następowała bezpośrednio po modlitwie. Do Fatimy przyjechaliśmy na zaproszenie naszej Pani, która chciała nas mieć blisko, mówić do nas i razem z nami modlić się do Boga.

Przez kolejne dnipielgrzymowania przypominaliśmy sobie Jej przesłanie, jakie przyniosła światu 100 lat temu, a które jest wciąż aktualne i chciałoby się powiedzieć uniwersalne. Jak ongiś, tak też dziś Maryja prosi nas, aby codziennie  nas zachęca ale usilnie prosi by modlić się tą modlitwą w intencji nawrócenia grzeszników. Wskazuje jednocześnie, że ta modlitwa to ratunek dla świata, który jest tak bardzo zagrożony wojnami, głodem i wszelkimi konfliktami. Jednak największym zagrożeniem dla każdego człowieka jest potępienie, dlatego Nasza Matka troszcząc się o zbawienie każdego i wszystkich nas usilnie prosi, by się modlić. Nie można mówić o Fatimie, nie wspominając o wezwaniu nie tylko do modlitwy, ale także do pokuty: „Pokutujcie i co-dziennie odmawiajcie różaniec”. Pokuta za grzechy, za grzeszników to druga prośba, której wciąż tak wielu ludzi nie słucha. 

Poza modlitwą w Fatimie odwiedzaliśmy miejsca związane z objawieniami, także tymi, które poprzedzały objawienie Maryi – czyli objawieniami Anioła. Wyjeżdżając z Fatimy mieliśmy okazję zobaczyć niezwykłe miejsca takie jak: Lizbona – stolica Portugalii, Obidos – urokliwe miasto, a także Cabo da Roca – miejsce najdalej wysuniętego na zachód w Europie, gdzie usiłowaliśmy, niestety bezskutecznie, przez ocean dojrzeć wschodnie wybrzeże nowego świata. Ostatnie trzy dni pielgrzymki spędzaliśmy już wypoczywając w Algarve.

Czas pielgrzymowania wśród wspaniałych ludzi, był pięknym doświadczeniem, które zapisało się mocno w moim sercu. Dziękuję Bogu, że wśród miłych i sympatycznych pielgrzymów mogłem modlić się i słuchać głosu Maryi, który do dziś jest we mnie żywy. Dziękuję także wszystkim ludziom, których dane mi było poznać i przez ten czas wspólnie umacniać się wiarą. 

Na zakończenie dodam jeszcze słowa papieża wypowiedziane w Fatimie 12 maja 2017:
„przemierzymy wszystkie szlaki, będziemy pielgrzymami na wszystkich drogach, obalimy wszystkie mury i pokonamy wszelkie granice, wychodząc ku wszystkim peryferiom, ukazując sprawiedliwość i pokój Boga”.

ks. Kamil Kudełko SAC