Ksiądz Marek Sobczak – Honorowym Gościem Nowojorskiej Fundacji Jana Pawła II – 5 czerwca 2011 r.

Proboszcz parafii św. St. Kostki na Greenpoincie – ks. Marek Sobczak C.M. został uhonorowany na dorocznym bankiecie Koła Przyjaciόł Fundacji Jana Pawła II 5 czerwca 2011r. Przewodniczącą bankietu była Wiesława Kufel – znana społeczności na Greenpoincie właścicielka agencji „Alberta” oraz osoba od lat wspierająca działalność Fundacji.

W części oficjalnej bankietu prezes naszej nowojorskiej Fundacji – p. Mieczysław Pająk powitał wszystkich zgromadzonych na sali gości. Nasz bankiet zaszczycili swoją obecnością księża z polonijnych parafii, siostry zakonne, przedstawiciele polonijnych organizacji , biznesόw, szkόł oraz dobroczyńcy i przyjaciele Fundacji. Gościliśmy rόwnież prezesa Koła Przyjaciόł Fundacji Jana Pawła II z New Yersey – pana Mieczysława Boksza z małżonką, znanego podrόżnika pana  J. Majcherczyka , znanego Polonii dyrygenta – Janusza Sporka oraz przedstawicieli prasy polonijnej.

W swojej biografii przygotowanej do specjalnej księgi pamiątkowej – ks. Marek Sobczak napisał, iż urodził się w Bydgoszczy w 1955 roku. W tym mieście spędził swoje dzieciństwo i młodość i tu też (zaraz po I Komunii Św.) zaczął być minstrantem. Po maturze rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie.

Za najważniejszy dzień w swoim życiu  ksiądz Marek uznał – 25 kwietnia 1981r., kiedy to z rąk księdza biskupa Albina Małysiaka otrzymał w kościele seminaryjnym w Krakowie święcenia kapłańskie. Jednak nie mόgł to być dzień pełen szczęścia, gdyż w tym samym czasie w Bydgoszczy umierała właśnie Jego mama. Jego pierwszą placόwką była parafia św. Rodziny w Tarnowie.

Do Stanόw Zjednoczonych ks. Sobczak przybył w 1983r. Najpierw odwiedził kościόł św.St. Kostki na Greenpoincie, potem spotkał się z księżmi w Derby CT., aż w końcu trafił na 3 lata do parafii św. Stanisława w New Haven.  W latach 1986 -1988 na krόtko zjawił się znόw na Greenpoincie, by następnie rozpocząć posługę w parafii w Concord, w New Hampshire.  Pełnił też funkcję Superiora Domu Misyjnego św. Vincentego a Paulo w Utica, NY. Przez 12 lat był proboszczem parafii św. Jόzefa w Ansonii w Connecticut. Od 2008 r. do chwili obecnej jest proboszczem parafii św. St. Kostki na Brooklynie oraz przełożonym domu zakonnego. W ubiegłym roku ks. Marek sprowadził do swej parafii relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ktόre umieszczono w pięknym marmurowym ołtarzu.

Sylwetkę naszego tegorocznego Gościa przedstawiali w czasie bankietu Jego przyjaciele – księża z Polskiego Apostolatu. Sam ksiądz Marek skromnie stwierdził, że jest „zwykłym księdzem, ktόry niczego wielkiego nie dokonał” i w czasie krόtkiego wystąpienia podziękował za wyrόżnienie. Cieszył się, że przypadło ono w roku, kiedy obchodzi jubileusz 30-lecia posługi kapłańskiej, a jego obecna parafia św. St. Kostki – 115 lecie swego istnienia. Ten rok – zdaniem ks. Marka – jest też dla Niego wyjątkowy ze względu na beatyfikację Ojca Św. Jana Pawła II.

 Następnie rozpoczęły się podziękowania za duchową opiekę i gratulacje od: młodzieży ze Szkoły Polskiej im. M. Konopnickiej, zespołu tanecznego „Krakowianki i Gόrale” oraz od harcerzy. Dzieci i młodzież przygotowały dla swojego duszpasterza program artystyczny, gdzie recytowały wzruszające utwory o kapłaństwie, a zespόł taneczny przedstawił wiązankę tańcόw ludowych. Bankiet uświetniła swoim występem śpiewaczka – Ewa Maria Lewandowska, ktόra zadedykowała księdzu pieśń „Ave Maria” Cacciniego. Pani Ewa wystąpiła w polskiej edycji programu „Mam talent” i zdobyła sobie uznanie jurorόw i wielką sympatię publiczności.

Wszystkim przyjaciołom i dobroczyńcom Fundacji Jana Pawła II dziękujemy za uczestnictwo w bankiecie i wsparcie naszej działalności hojnymi donacjami.

Naszemu tegorocznemu Gościowi Honorowemu – księdzu Markowi Sobczakowi dziękujemy jeszcze raz i życzymy wielu łask Bożych oraz opieki błogosławionego Jana Pawła II w dalszej posłudze kapłańskiej.

Zofia Twarowska, Elżbieta Serdak