CENTRUM JANA PAWŁA II – “NIE LEKAJCIE SIE” – KRAKÓW ŁAGIEWNIKI 2012 R.

Idea Centrum narodziła się 2 stycznia 2006 roku, jako odpowiedź Kościoła krakowskiego na słowa Ojca Świętego wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu – 22 października 1978 roku:,, Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi CHRYSTUSOWI!’’

Dnia 11 października 2008 roku ks. kard. Stanisław  Dziwisz uroczyście rozpoczął budowę Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!’’. Kamień węgielny pod tą inwestycję  pobłogosławiony przez Benedykta XVI, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, został  wmurowany w fundamenty  kościoła. 

Misją Centrum Jana Pawła II ,, Nie lękajcie się!’’ jest stworzenie żywej pamiątki Osoby i dzieł naszego Wielkiego Rodaka. Ma ono  utrwalać i pogłębiać papieskie dziedzictwo oraz promować wartości jakimi żył i których nauczał Jan Paweł II.

W ramach Centrum działa już Szkoła Modlitwy Jana Pawła II, Ruch modlitewny ,,Adoremus’’ i Szkoła Nowej Ewangelizacji ,,Sursum Corda’’. Przy Centrum prowadzi działalność Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Uniwersytet Trzeciego Wieku im. JPII oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Pierwszy etap budowy Centrum obejmuje: Sanktuarium bł. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu i Instytut Jana Pawła II. Sanktuarium bł. Jana Pawła II zostało uroczyście erygowane 11 czerwca 2011 roku przez Metropolitę Krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza. Mimo że Sanktuarium jest jeszcze w budowie, wierni mogą modlić się i uczestniczyć w Eucharystii  w Kościele Relikwii. Przy ołtarzu głównym z relikwiami Bł. Jana Pawła II codziennie oprawianych jest kilka mszy świętych. Na pewno skupieniu i modlitwie służy piękny wystrój wnętrza z obrazami, na których uwieczniono znaczące wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. W jednej z kaplic znajduje się płyta nagrobna Jana Pawła II z Watykanu, na której w relikwiarzu w formie księgi Ewangelii umieszczono kroplę  krwi błogosławionego. Jest też krypta, w której w marmurowym grobowcu spoczywa przyjaciel Jana Pawła II – ks. kard. Andrzej Maria Deskur.

W nawach bocznych kościoła są kaplice poświęcone wizerunkom Matki Bożej z sanktuariów maryjnych z całego świata.

W przyszłości planowana jest budowa muzeum poświęconego życiu i działalności Papieża Polaka, domu rekolekcyjnego, centrum konferencyjnego, domu pielgrzyma, centrum rehabilitacyjnego oraz parku medytacyjno-rekreacyjnego.

Centrum powstaje na terenach przy ulicy J. Macika 3,  obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Oficjalny adres Centrum JPII to:

ul. Kanonicza 18

31-002 Krakow, Polska

tel. 011 48 12 428 64 71

adres strony internetowej: http://www.janpawel2.pl

emailemozemy pisac na adres: centrum@janpawel2.pl

Zachecamy wszystkich do wspierania centrum i zagladania na strone internetowa, by zobaczyc poczatki i progres prac. Informujemy tez, ze na stronie internetowej www.milosierdzie.pl mozna sluchac Mszy sw. transmitowanych z Lagiewnik. Zapraszamy

Tekst dla Nowojorskiej Fundacji JPII – Zofia Twarowska