KONCERT FUNDACJI 2015 r.– Najpiękniejsze kolędy i pieśni karnawałowe.
Nowojorska Fundacja Jana Pawła II już po raz trzeci zorganizowała koncert z udziałem dzieci i młodzieży polonijnej. Tym razem postanowiliśmy takim pięknym, muzycznym akcentem uatrakcyjnić okres bożonarodzeniowy i raczej krótki w tym roku karnawał .
Nasi młodzi przyjaciele i opiekująca się nimi pani Teresa Rysztof przygotowali się wspaniale, ale pogoda spłatała nam wielkiego figla i znacznie „namieszała” w programie. Cały dzień padał ulewny deszcz i wiał silny wiatr, a bliska zeru temperatura sprawiała, że na drogach było bardzo ślisko.
Trudności z dotarciem mieli artyści, organizatorzy i widzowie, ale mimo wszystko sala Centrum Polsko-Słowiańskiego była wypełniona spragnionymi artystycznych wrażeń melomanami i przyjaciółmi Fundacji JPII.
Niezwykle trudne zadanie w tym dniu miała prowadząca koncert – Zofia Twarowska. Starannie przemyślana i przygotowana przez nią kompozycja pierwszej i drugiej części Koncertu w ostatniej chwili musiała ulec zmianie. Na wysokości zadania stanęli wykonawcy, którzy mimo młodego wieku pokazali nie tylko wielka klasę i wspaniałe umiejętności, ale też stalowe nerwy.
W pierwszej części koncertu młodzi wykonawcy zaprezentowali polskie kolędy i pastorałki oraz amerykańskie piosenki bożonarodzeniowe.
Jako pierwszy wystąpił Marek Filatov lat 15, który zaśpiewał po angielsku „Silent night” wprowadzając widzów w świąteczny nastrój. Kolęda ta powstała w 1818 r. w Austrii i stamtąd powędrowała w świat. Przetłumaczono ją aż na 300 różnych języków.
Pastorałkę „Jakaś światłość nad Betlejem” z dziewczęcym wdziękiem zaprezentowała nam Izabela Świerzawska, lat 9. Refren nuciliśmy razem z nią.
Następna wykonawczyni, piętnastoletnia Julia Skubisz, sięgnęła po piękną XIX wieczna kolędę Zygmunta Noskowskiego „Witaj gwiazdko złota” oraz pełną zadumy piosenkę świąteczną z repertuaru Katarzyny Groniec – „Kolęda – cisza”.
Ciepłym głosem i w skupieniu dwudziestoletnia Ewa Kozioł wykonała kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie”. Zwana jest ona kolędą sadecką, gdyż jej twórcami są ojcowie jezuici ze Starego Sącza (słowa – Mateusz Jeż, muzyka – Józef Łaś). Kolęda ta zachwyciła słuchaczy głęboką treścią i piękną melodią. Akompaniował wokalistce na gitarze Rafał Poniatowski.
Kolejna wykonawczyni – Klaudia Morelowska – czystym sopranem i piękną dykcją urzekła słuchaczy wykonując kolędy: „Gdy śliczna Panna” i „Lulaj że, Jezuniu”.
Tomek Kozakiewicz i Klaudia Morelowska zaśpiewali razem polska wersję kolędy: „Cicha noc”, a następnie zachęcili publiczność do wspólnego kolędowania.
Wraz z młodymi artystami zaśpiewaliśmy wszyscy: „Bóg się rodzi” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki.” Tym zakończyła się cześć pierwsza Koncertu Fundacji JPII.
Zarząd Fundacji w czasie przerwy zaprosił wykonawców i publiczność na słodki poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje. W czasie przerwy mieliśmy również możliwość zakupienia najnowszej książki polonijnego kapłana – ks. Ryszarda Kopera pt. „Na spotkanie świętości” opisującą pielgrzymkę na uroczystości kanonizacyjne papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.
Obecny na koncercie autor podpisywał swoją książkę i rozmawiał z czytelnikami. Mieliśmy także okazje do podziwiania dekoracji wykonanej przez Bożenę Adamczyk.
Drugą cześć Koncertu rozpoczęła Weronika Kołacz, lat 11 wykonując koncert skrzypcowy A- minor op. 3 nr. 6 kompozytora Antonio Vivaldiego. Po niej usłyszeliśmy znów Klaudię Morelowską, która wykonała dwie arie sopranowe – „O mio babbino caro” z opery Giaccomo Pucciniego oraz pieśń barokowego kompozytora Ch. Glucka „O dell mio dolce ardor”. Wspólnie z Tomkiem Kozakiewiczem popisowo wykonali też przebój „I Believe” z repertuaru Andrea Bocelli oraz piosenkę „The Prayer” z repertuaru Celine Dion. Wspaniale wprowadzili nas w nieco lżejszy, bardziej karnawałowy repertuar.
Marek Filatov sięgnął po przebój Nat King Cole’a – „Chestnuts Roasting On The Open Fire”(„The Christmas Song”), a Kamila Lipińska przypomniała piosenkę Celine Dione „To Love You More” oraz utwór LeAnn Rimes „I Need You”.
W repertuarze filmowo-musicalowym zaprezentowały się – Izabela Świerzawska i Julia Skubisz. Najmłodszych zachwyciła piosenka „Let It Go” z filmu „Frozen” w brawurowym wykonaniu Izabeli, a miłośników musicalu i filmu „The Sound Of Music” urzekło wykonanie przeboju „My Favorite Thing” przez Julię Skubisz.
Bardzo ciekawa okazała się prezentacja Ewy Kozioł i Rafała Poniatowskiego (gitara), którzy wykonali piosenkę z repertuaru Leonarda Cohena – „Hallelujah” oraz piosenkę pt. „Lili” polskiej grupy muzycznej „Enej”.
Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy przebój Deana Martina z 1954r. „Sway With Me” we wspaniałym wykonaniu Tomka Kozakiewicza, który na życzenie publiczności bisował podrywając co niektórych nawet do tańca. Aby jednak przypomnieć wszystkim, w jakim niezwykłym mieście żyjemy na kolejny bis Tomek wybrał przebój samego Franka Sinatry… „New York, New York”.
Czy musimy dodawać, że rozentuzjazmowana publiczność śpiewała razem z wykonawcą?
W tak niezwykle radosny i piękny sposób zakończył się trzeci z kolei Koncert Nowojorskiej Fundacji Jana Pawła II. Staje się on doroczna tradycją, która zaczyna przyciągać miłośników pięknej muzyki… religijnej, klasycznej, operowej i popularnej wykonywanej przez niezwykle uzdolniona młodzież i polonijne dzieci. Dzięki tym koncertom wspieramy Fundację założoną przez Papieża – Polaka oraz promujemy talenty i pomagamy im zdobyć obycie sceniczne. Mamy nadzieję, że o naszych młodych artystach będzie wkrótce tak głośno, jak o obecnych polskich gwiazdach Metropolitan Opera. Życzymy im tego z całego serca!
Do zobaczenia wkrótce!