Koncert w Dzień Papieski – 13 pazdziernika 2013 r.

13 PAŹDZIERNIKA – DZIEŃ PAPIESKI, KONCERT DLA BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA IIL1200060

Niedziela poprzedzająca historyczną datę 16 października- date wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra, obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce jako Dzień Papieski. Jest to Dzień wdzięczności i duchowej łączności z Ojcem Świętym bł. Janem Pawłem II. W obchodach chodzi o upowszechnienie Jego nauczania. Służy temu debata w środkach społecznego przekazu, sesje naukowe, a także uroczystości liturgiczne, spotkania i czuwania modlitewne. Organizowane są również liczne uroczystości kulturalne: wieczory poetyckie, koncerty. W niedzielę 13 października w to dzieło włączyło się nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, organizując koncert muzyczno-wokalny młodzieży: „W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II’’.

Do sali widowiskowej Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie licznie przybyli przyjaciele, sympatycy i dobroczyńcy Fundacji, aby z uzdolnioną muzycznie, wokalnie i poetycko Młodzieżą polonijną, wspólnie świętować 35 rocznice wyniesienia na Stolicę Piotrową naszego Rodaka.

W pierwszej części koncertu zostały wykonane pieśni religijne i sakralne, między innymi: „Ave Maria’’, „Czarna Madonna”, „Maryja śliczna Pani”. Następnie wysłuchaliśmy utworów muzyki klasycznej skomponowanych przez G. Pucciniego, H. Wieniawskiego, E. Morricone. Tę cześć zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barka”.  W części drugiej młodzi artyści zaprezentowali znane przeboje klasyki rozrywkowej. Widzów ujęła za serce piosenka „Dumka na dwa serca’’ i z werwą wykonany utwór „Hej, sokoły!’’, który publiczność śpiewała razem z wykonawcami.

Dla Jana Pawła II zaśpiewali i zagrali: Ewelina Backiel, Iza Holy, Maja Hussein, Agnes Kalinowski, Tomek Kozakiewicz, Viktoria Luczak, Joanna Mieleszko, Paulina Nowakowska, Victoria Policht, Ela Raczkowska, Julia Raczkowska, Krystyna Wirkowska. Natomiast Anita Sztukowska recytowała dwa utwory poetyckie, których jest autorką: „Polska to moja Ojczyzna’’ i wiersz pt. „Duma’’.  Jej poezja jest bardzo nostalgiczna, w swoich wierszach przywołuje ona wspomnienia kraju rodzinnego.

Młodzi artyści swoim występem dostarczyli nam niezapomnianych chwil wzruszenia, ujęli nas pięknymi głosami, ekspresją artystyczną oraz ciekawym i różnorodnym repertuarem. Opiekunem artystycznym tej utalentowanej młodzieży jest Teresa Rysztof, malarka i znana działaczka Polonijna.

Koncert ten na długo pozostanie w naszej pamięci, tym bardziej, że tegoroczny Dzień Papieski stanowi bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili ten koncert swoją obecnością. Specjalne podziękowania kierujemy do hojnych donatorów i Teresy Rysztof, która przygotowała tę imprezę artystyczną.

Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem pieśni „Abba Ojcze’’.

Zofia Twarowska

Tags: