Jubileusz 150-lecia Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest Matką Polskich Kościołów w Archidiecezji Nowojorskiej. Parafia została założona przez polskich imigrantów w 1872 roku. Wtedy to wybudowano tymczasowy kościółek drewniany przy ulicy Henry 318. Z czasem okazał się za mały i postanowiono zakupić budynek zboru poprezbiterańskiego przy ul. Stanton. Imigrantów polskich wciąż przybywało. Wtedy postanowiono wybudować nowy większy kościół przy ul. 7. Kamień węgielny na nowy kościół został położony 27 maja 1900r. Rok później 3 maja 1901 została odprawiona pierwsza Msza św. Przy parafii działało wiele polonijnych organizacji, szkoła parafialna oraz konwent sióstr.

Kościół św. Stanisława B. i M. dał początek Paradzie Pułaskiego, która od 1937 r. weszła na stałe do tradycji nowojorskich parad. 1 lipca 1986r. OO. Paulini przejęli opiekę nad parafią. św. Stanisława B. & M. na Manhattanie. Dzisiaj wspólnota parafialna podtrzymuje nadal tradycje religijno–patriotyczne. W parafii znajduje się m.in. Liturgiczna Służba Ołtarza, Polska Szkoła Sobotnia im. O. Augustyna Kordeckiego, Rodzina Różańcowa, Klub AA, Odnowa w Duchu Świętym, Towarzystwo Imienia Jezus, Klub Seniora im. Jana Pawła II, Droga Neokatechumenalna oraz wiele innych towarzystw i organizacji.

Jego Eminencja Kardynał Timothy Dolan odprawił uroczystą Mszę św. z okazji 150-lecia kościoła św. Stanisława B. i M., 8 maja o godz. 12.30. W uroczystej mszy św. wziął też udział biskup Witold Mroziewski, biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn, przedstawiciele duchowieństwa z całego wschodniego wybrzeża, w tym paulini z Amerykańskiej Częstochowy, oraz zaproszeni goście, jak również liczna Polonia reprezentująca nowojorskie organizacje i stowarzyszenia. Swoja obecnością w tym wyjątkowym dniu zaszczycił nas również konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który w krótkim przemówieniu podkreślił, że kościół ten jest „symbolem fundamentalnego wkładu Polaków w budowanie tego, co dzisiaj nazywamy wspaniałym Nowym Jorkiem”. Przypomniał też, że w ciągu lat wzmożonej emigracji z Polski do USA parafia była bezpieczną przystanią dla ludzi, którzy czasem nie z własnej woli zmuszeni byli opuścić ojczyznę, pomagała emigrantom odnaleźć się w nowych realiach życia na obczyźnie. – Stała się epicentrum polskości i promowania polskich wartości, również tych pozareligijnych.

Od 1986 r. do dzisiaj opiekę duszpasterską nad kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika sprawują oo. paulini.
Dla mnie osobiście obecność w parafii, w czasie jej Jubileuszu, przyjmuję jako szczególną łaskę od Stwórcy. Każdego dnia, przekraczając próg kościoła, by sprawować Sakramenty Święte, nawiedza mnie poczucie kontynuacji dzieła moich rodaków,którzy wybudowali tę świątynię, miejsce modlitwy w ojczystym języku, oazę bezpieczeństwa i nadziei. Ofiarowali swój czas, pracę i oszczędności, zasługując na nasz szacunek i dozgonną pamięć. Księgi parafialne, archiwalne dokumenty, a także stare fotografie przekazują kolejnym pokoleniom niezwykłą historię tej parafii tworzoną przez ludzi z wielką determinacją i apostolską gorliwością. Duch Ewangelii, którym żyli, zobowiązuje mnie do pokory i sprawowania Najświętszej Ofiary Eucharystycznej z miłością do Boga i ludzi. Obejmuję więc moją modlitwą posługujących w tej parafii zmarłych kapłanów, siostry zakonne, nauczycieli, parafian, wszystkich tych, którzy budowali kościół w wymiarze fizycznym i duchowym oraz tych, którzy współcześnie wnoszą kolejne rozdziały w jej historię. Posługując w tej najstarszej na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki parafii, z dala od mojej rodzinnej Drzewicy (w województwie łódzkim), doświadczam serdecznej  atmosfery, przyjacielskiej troski i zwyczajnej ludzkiej życzliwości, co czyni moją kapłańską powinność radosną posługą. Dziękuję za dar wspólnej modlitwy rodzinom, młodzieży i dzieciom, osobom chorym, parafianom zrzeszonym w grupach modlitewnych.

Jubileusz parafii jest okazją, by jeszcze raz wybrzmiała modlitwa dziękczynna za wielkie i małe rzeczy, którymi Pan Bóg nas obdarza.

o. Michał Czyżewski, paulin

Do Galerii Zdjęć …