Peregrynacja Tryptyku Fundacji Jana Pawła II

Tryptyk upamiętniający 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II rozpoczął penegrynację po parafiach Nowego Jorku 11 kwietnia 2021 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Tego dnia, w parafii Świętego Krzyża na Maspeth,  została odprawiona przez biskupa Witolda Mroziewskiego specjalna msza święta z udziałem sympatyków i członków nowojorskiego Koła Fundacji Jana Pawła II, na której został poświęcony Tryptyk. Składa się on z trzech obrazów namalowanych na lipowych deskach przez polskiego artystę Bogusława Onsowicza. Pośrodku widnieje Ikona Matki Bożej Częstochowskiej na bocznych skrzydłach są wizerunki świętego Jana Pawła II i świętej Faustyny. Odmówieniem Litanii do świętego Jana Pawła II i odczytaniem fragmentów Encyklik papieskich rozpoczęła się w kościele Świętego Krzyża nowenna do świętego Jana Pawła II.

Tryptyk  rozpoczął wędrówkę po parafiach nowojorskich od kościoła Świętego Krzyża na Maspeth.  W niedzielę, 25 kwietnia, był wystawiony przy ołtarzu głównym w Katedrze Świętego Patryka na Manhattanie w czasie mszy śwętej upamiętniającej siódmą rocznicę kanonizacji świętego Jana Pawła II. Następnie został przekazany do parafii amerykańsko- polskiej Świętego Macieja na Ridgewood na Queensie. Nawiedził polskie parafie na Brooklynie: Matki Bożej Częstochowskiej i Świętego Kazimierza, parafię Świętej Róży z Limy, Parafię Świętej Franciszki de Chantal. W następnych miesiącach gościł na Greenpoincie w kościołach: Świętego Stanisława Kostki i Świętych Cyryla i Metodego. Kolejnym miejscem jego wystawienia były w parafie amerykańskie: Matki Bożej Nadziei (Our Lady of Hope) na Middle Village na Queesie i Anioła Stróża (Guardian of Angel) na Brooklynie. Tryptyk wędruje od parafii do parafii, od wspólnoty do wspólnoty,  gromadzi wiernych na mszach świętych i wspólnej modlitwie, którzy za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskie i polskich świętych: świętej Faustyny i świętego Jana Pawła II,  wypraszają łaski dla siebie, rodzin i całego świata.  W każdej parafii przebywa dziewięć dni. W tym czasie jest odprawiana nowenna do świętego Jana Pawła II. Z tej okazji został wydany specjalny modlitewnik, który  rozprowadzili członkowie zarządu nowojorskiego Koła. Koordynatorem preregynacji Tryptyku jest biskup Witold Mroziewski.

Uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin świętego Jana Pawła II były zaplanowane na maj 2020 roku w związku z epidemią Covid-19 zostały przesunięte,  dlatego poświęcenie Tryptyku odbyło się dopiero w kwietniu 2021 roku.

Święty Janie Pawle II-Módl się za nami!

                                  ZOFIA TWAROWSKA

Do Galerii Zdjęć …