WYCIECZKA DO DUBAJU I OMANU 22-31 października 2015r.

Dubay0Dnia 22 października 44 osoby z Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Yorku spotkały się na Lotnisku JFK, aby wyruszyć w daleką 14-godzinną podróż najlepszymi i najbezpieczniejszymi liniami – Emirates.

W grupie znajdował się nasz przewodnik duchowy ksiądz Józef Szpilski i prezes naszego Koła Mieczysław Pająk

Po wylądowaniu na lotnisku w Dubaju powitał nas przewodnik Mario Jackowski z żoną Anią i dodatkowymi czterema pielgrzymami z Włoch, Szwecji oraz z Polski. Z lotniska udaliśmy się autokarem na zwiedzanie Dubaju do dzielnicy Marino. Przewodnik opowiedział nam dużo ciekawostek o Dubaju i o historii miasta.

Dubay1Dubaj był przez długie wieki wioską rybacką znaną z połowu pereł, z której w ciągu ostatnich stu lat uczyniono jedną z najnowocześniejszych metropolii świata. Dubaj, który leży nad Zatoką Perską, jest teraz jednym z największych miast Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do Dubaju należy także enklawa otoczona przez Oman, Adżman i Ras al-Chajma, o nazwie Hatta.

dubaj 3_nWiększość terenów Dubaju to pustynia oraz góry Hajar na wschodzie, ale znajdują się tu także liczne zielone oazy i doliny. Największy rozwój miasta nastąpił w ostatnim dwudziestoleciu, dzięki zasobom ropy naftowej.

Obecnym władcą Dubaju jest Szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Prawo Dubaju oparte jest na szariacie – prawie muzułmańskim. Kodeks karny jest bardzo surowy. Ograniczone są prawa kobiet. Panie nie mają jednak obowiązku zakrywania włosów czy noszenia muzułmańskich strojów okrywających większość ciała. Dubaj, obok Abu Zabi, należy do najbardziej pod tym względem liberalnych emiratów.

Oficjalnym językiem jest arabski, ale angielski, hindi, perski oraz urdu są także często używane. Oficjalną religią w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest Islam. Większość ludzi to sunnici, a mniejszości to: hindusi, sikhowie oraz chrześcijanie.

W 2001 roku rozpoczęła się budowa kilku świątyń protestanckich i rzymsko-katolickich, finansowanych przez rząd.

Symbolem Dubaju są nowoczesne hotele i wysokościowce biurowe. Dubaj ma największą ilość hoteli na świecie, miedzy innymi jedyny siedmiogwiazdkowy – Burj Al Arab (w tłumaczeniu – Wieża Arabów) zbudowany w kształcie żagla i usytuowany na sztucznej wyspie. Hotel ozdobiony jest wymyślnymi fontannami i kaskadami wodnymi. Wieczorem, po krótkim odpoczynku, pojechaliśmy zobaczyć ten najwyższy (321m) na świecie hotel i mieliśmy okazję podziwiać pokaz „tańczących fontann”.

Dubaj 11_nDrugiego dnia zaraz po śniadaniu ks. Józef Szpilski odprawił mszę świętą w kościele St. Mary w Dubaju, a po niej udaliśmy się na dalsze zwiedzanie. Tym razem mieliśmy zobaczyć świątynię arabską – meczet, który ufundował szejk Zayed zwany „ojcem Emiratów”. Miała ona zjednoczyć świat islamu, który jest bardzo podzielony oraz pokazać tradycje architektury arabskiej. Budowę ukończono niedawno – w 2007 roku, a sam szejk nie doczekał jej końca.

Dubay10Świątynia ma powierzchnie 22 tys.m2, a modlić się w niej może 7 tys. osób. Cały meczet wraz z dziedzińcem i salami bocznymi może pomieścić 40 tys. wiernych. Meczet łączy elementy starej i nowej architektury arabskiej z różnych krajów i kontynentów (styl mauretański z Afryki i Hiszpanii, styl budowli otomańskich z Turcji oraz egipskich mameluków). Budowlę zdobią 82 kopuły oraz cztery ponad stumetrowe minarety, setki kolumn i piękny dziedziniec z największą na świecie piękną kwiatową mozaiką.

Dubay11

Po zwiedzeniu tego meczetu udaliśmy się autokarem na plażę nad Zatoką Perską oraz na wyspę Sadiyat Island, gdzie powstają kopie Muzeum w Luwrze oraz Muzeum Guggenheima, jak również sala koncertowa projektu wspanialej architekt – Zahy Hadid. Po południu nasza grupa udała się na dalsze zwiedzanie nowoczesnych budynków ze szkła i stali.