Sardynia-Szmaragdowa Wyspa

Po dniach pełnych duchowych przeżyć, które spędziliśmy w Rzymie na obchodch 40-lecia Fundacji Jana Pawła II w poniedziałek, 26 września, udajemy się na Sardynię. W ciągu pięciu dni spędzonych na wyspie poznajemy jej szmaragdowe wybrzeże z piaszczystymi plażami, górzyste tereny, ciekawe formacje skalne, zabytki i wspaniałą kuchnię śródziemnomorską.

 ALGHERO-pełne uroku miasto od którego rozpoczynamy zwiedzanie wyspy. Poznajemy jego zabytki i zabudowania forteczne-Bastion Kolumba, Bastion Marco Polo, wieże obronne, a także drewniane rekonstrukcje średniowiecznych maszyn obronnych. W Katedrze Najświętszej Maryi Panny, której mury zostały zbudowane w średniowieczu, w środku zaskoczył nas piękny, pełen  finezji, barokowy wystrój, z postacią Matki Bożej w centralnej części ołtarza, została odprawiona przez ks. kapelana Józefa Szpilskiego msza święta. Wielką atrakcją turystyczną wybrzeża jest Grota Neptuna na przylądka Capo Cacci. Spacerujemy po jej wspaniale podświetlonym i zaaranżowanym do zwiedzania wnętrzu, podziwiając formacje skalne i jeziorka w kolorze szmaragdowym.

COSTA SMERALDA-uznawana za najpiękniejszą plażę na świecie, pełna uroczych zatoczek, wysp i  szmaragdowej wody. Na dłużej zatrzymujemy się w miejscowości Porto Cervo.  Kiedyś był to mały port rybacki, dzisiaj w porcie przycumowane jachty miliarderów, a na lądzie bogate wille (jedna znich należy do piłkarza Roberta Lewandowskiego). Jedno z najbardziej luksusowych miejsc na wyspie. Zachwyca architekturą, romantycznymi knajpkami, ekskluzywnymi sklepami, wąskimi uliczkami i piękną roślinnością.  Wąskimi uliczkami wspinamy się do kościółka parafialnego Stella Maris (Gwiazda Morza), gdzie dla pielgrzymów mszę świetą odprawił ks. Józef Szpilski. Z tarasu przy kościółku roztacza się piękny widok na zatokę i port jachtowy.

ARCHIPELAG LA MADDALENA- całodniowy rejs statkiem po archipelagu wysp pomiędzy Sardynią a Korsyką. Wypływamyz portu Palau. Opływamy wyspy: Caprera, Santo Stefano, Santa Maria, Budelli-przy niej słynna różowa plaża, Spargi, Razzoli, La Maddalena. Pomiędzy większymi wyspami 60 mniejszych wysepek. Na ląd wychodzimy na wyspie Spargii. Dla chętnych kąpiel w krystalicznej wodzie Zatoki Piratów. Dla innych spacer po plaży poprzedzielanej skalnymi cyplami i granitowymi skałami. Kiedy wracamy na statek czeka nas niespodzianka. Kapitan statku osobiście przygotował dla nas lunch-spaghetti z sosem pomidorowym i krewetkami do teg lampka wina. Danie było wyśmienite. Na zakup pamiątek  udajemy się do miasteczka La Maddalena. Sardynia słynie z wyrobów biżuterii z czerwonego koralowca.

CASTELSARDO- to malownicze miasteczko, którego domy wznoszą się u podnóża granitowego wzgórza, na którym góruje średniowieczny zamek. Fortyfikacja obronna  została wzniesiona w XII wieku. Z  tarasu zamkowego rozpościera się widok na morze , miasto i Korsykę. W zamku znajduje się muzeum wikliniarstwa. Wyroby z trzciny i liści palmowych służyły w dawnych czsach miejscowej ludności. Miasto to mozaika domów, kamienic, kościołów, wąskich uliczek, które pamiętają czasy średniowiecza.

NURAGI-stożkowe, okrągłe, kamienne megalityczne wieże z połowy II tysiąclecia p.n.e., zbudowane z granitowych głazów bez zaprawy. Budowało je plemię Nuragijczyków. Ich przeznaczenia do dziś nie wyjaśniono. Jest ich około 7 tysięcy na Sardynii. Nigdzie więcej na świecie nie ma podobnych budowli.

LUOGOSANTO (Święte Miejsce)-miasteczko, wokół którego na górzystych wzniesieniach usytowane jest około tysiąca kościółków i kapliczek, zbudowanych przez pasterzy w X i XI wieku. Wzbudzają podziw dla budowniczych i ich wiary.  Zwiedziliśmy jedną z nich. Wspinamy się po stromym zboczu 400 metrów w górę. Na szcycie odkrywamy kamienną kapilczkę św. Leonarda. W środku ołtarz poświęcony świętemu. Ze wzniesienia roztaczał się wspaniały widok na górzystą okolicę, porośniętą bujnym zielonym lasem.

KORSYKA-BONIFACIO, promem z Sardynii dopływamy do portu Bonifacio. Jego początki sięgają IX wieku, kiedy to osada rybacka przekształciła się w port handlowy. Dzieli się na miasto dolne i górne. W górnej części miasta znajduje się obronna cytadela, zbudowana przez genueńczykóww XIII wieku i jego najstarsza część ze starymi kamienicami i labiryntem wąskich, krętych uliczek.  Zbudowane na klifie domy sprawiają wrażenie, jakby miały spaść do morza. Charakterystyczny jest  cmentarz z czasów napoleońskich z grobowcami w kształcie domów.

Kończymy naszą kolejną pielgrzymkę z radością w sercu, że dane nam było przeżyć wspólnie wiele pięknych chwil i poznać nowe miejsca.

ZOFIA TWAROWSKA

Do Galerii Zdjęć