KONCERT W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II-3 LISTOPADA 2019

W niedzielę, 3 listopada Nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II zorganizowało w sali widowiskowej w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie, kolejny koncert z cyklu-,,W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II” w związku z przypadającą 41.rocznicą rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II i zbliżającą się 100 rocznicą Jego urodzin, a także Dniem Niepodległości Polski. W czasie koncertu zostały zaprezentowane utwory muzyki religijnej zarówno klasycznej, jak również znane pieśni religijne, patriotyczne i okolicznościowe.

Słowo wstępne o Janie Pawle II i Jego nauczaniu przygotował przedstawiciel młodego pokolenia Adam Mrowca. Jako pierwsza wystąpiła sopranistka Magdalena Kuźma, która profesjonalnie z wirtuozerią wykonała pieśni: ,,Ave Maria” F. Schuberta oraz arię ,,Bete aber auch dabei’’z Kantay nr. 115  J.S.Bacha. Ten podniosłe i trudne utwory wykonała rewelacyjnie przy aplauzie publiczności Akompaniował jej na fortepianie Nicholas Kaponyas. Artystka jest absolwentką Music Academy Of The West w Santa Barbara. Kształciła się pod kierunkiem takich śpiewaków jak tenor Piotra Beczała, sopranistka Rene Fleming. Miała także swój debiut w Carnegie Hall.

Następnie Daria Niebrzydowska, uczennica Laguardia High School of Music and Performing Arts, wykonała pieśń ,,Panis Angelikus’’(Chleb Anielski) kompozytora C. Franka. W kolejnym utworze dołączyła do niej siostra Monika, studentka muzyki na Hunter College, obie zaśpiewały z lekkością i radością w głosie hymn modlitewny A. Vivaldiego ,,Gloria:Laudamus”. Monika Niebrzydowska wykonała pieśń religijną ,,Panie, proszę przyjdź’’.

W repertuarze nieco młodszych wykonawców znalazły się znane pieśni religijne śpiewane na uroczystościach kościelnych. Julia Argasińska zaśpiewała pieśń- ,,Okaż mi, Boże, miłosierdzie”, Marcelina Domaradzka wykonała- ,,Ty tylko mnie poprowadź, Panie mój’’, a obie w duecie zaprezentowały utwór ,,Takie jest prawo miłości. Olivia Głogowski wybrała pieśń ,,Pasja Miłości” z repertuaru Beaty Bednarz. Adam Piotrowski pięknie wykonał na akordeonie utwór ,,Boże, coś Polskę”, w postawie stojącej śpiewała cała widownia.

 Pamiętamy, że Jana Paweł II zawierzył swoje życie Matce Bożej. Młodzi artyści sięgnęli również po pieśni Maryjne. Pięknie zabrzmiała: ,,Czarna Madonna’’ w wykonaniu Kasi i Karoliny Hanulewicz. Joanna Łękawska mocnym głosem wykonała pieśń ,,Ave Maryja’’(Pozdrawiam Ciebie Matko). Isabella Świerzawska wzruszająco wyśpiewała kompozycję Piotra Rubika ,,Ave Maria Jasnogórska”. Warto nadmienić, że Isabella śpiewała już na sześciu koncertach organizowanych dla Jana Pawła II w nowej edycji.

 Nie mogło zabraknąć ukochanej oazowej pieśni Jana Pawła II- ,, Barki”, którą wykonały: Monika i Daria Niebrzydowskie, Isabella Świerzawska i Paulina Raczkowska. Pierwszą część koncertu radośnie zakończył występ uczniów z Akademii św. Stanisława Kostki pod dyrekcją Bożeny Konkiel. Z wielkim entuzjazmem wykonali oni w języku polskim i angielskim trzy pieśni: ,,Joyful, Joyful” Ludwiga Van Beethovena, ,,Abba Ojcze”, z udziałem całej sali oraz kompozycję Piotra Rubika ,,Quo Vadis Domine”. Akompaniował im Nicholas Kaponyas.

W drugiej części koncertu młodzi artyści wykonali w większości utwory o charakterze patriotycznym. Rozpoczęła Kasia Hanulewicz pieśnią  ,,Rota”, która powstała pod wpływem nasilających się prześladowań Polaków w zaborze pruskim, była też rodzajem hymnu w czasie zaborów. Słowa napisała Maria Konopnicka, muzykę Feliks Nowowiejski. Joanna Łękawska zaśpiewała piosenkę-,,Uwięziony ptak nie śpiewa-Niepodległość, trudne słowo”. Michael Jamrożek z aktorskim zacięciem wykonał znaną piosenkę Jana Pietrzaka- ,,Taki kraj”. Olivia Głogowska sięgnęła po nostalgiczny przebój Andrzeja Rosiewicza -,,Pytasz mnie”. Ponownie na scenę wyszły siostry Kasia i Karolina Hanulewicz, które wybrały utwór nawiązujący do Powstania Warszawskiego-,,Dziś idę walczyć, Mamo!, z albumu ,,Nowe Pokolenie 14/44”.  Isabella Świerzawska mocnym głosem zaśpiewała przebój Ireny Santor-,,Powrócisz tu’’.

Maja Kędzia na flecie zagrała dwa utwory patriotyczne-,,Uwierz, Polsko” oraz ,,Jak długo w sercach naszych”, który śpiewała cała widownia. Dziewczynka już  trzy razy wystąpiła na koncertach organizowanych przez nowojorskie Koło.  Adam Piotrowski zagrał na akordeonie utwór-,,Matko moja, ja wiem”, którego piękne wykonanie wzruszyło widzów do łez.

Student prestiżowej uczelni muzycznej-Mannes School of Music w Nowym Jorku, Nicholas Kaponyas po mistrzowsku w sposób porywający wykonał dwie kompozycje Fryderyka Chopina-Nokturn cis-moll, op.27  nr.1 oraz ,,Etiudę rewolucyjną”. Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 3 lat. Koncertuje dla Polonii w Nowym Jorku i w innych stanach, a także salach koncertowych w Polsce, Puerto Rico. Brał udział w Międzynarodowych Klasach Mistrzowskich w Katowicach. Ma w swoim dorobku kilka znaczących nagród w konkursach fortepianowych.

Z mini recitalem wystąpiła Paulina Raczkowska-studentka wydziału wokalnego na Queens Collage, organistka w polskich kościołach, wraz z ojcem organizuje koncerty patriotyczne. Artyska wykonała piosenkę patriotyczną ,,Ojczyzna”, skomponowaną przez jej ojca- Bogusława Raczkowskiego. Za wykonanie tego utworu na 3.Polonijnym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała pierwsze miejsce. Następnie z dynamiką w głosie i ekspresją wykonała ,,Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos.  Występ zakończyła pełną optymizmu piosenką-,,Kocham cię życie”.

Był to już siódmy koncert organizowany przez Koło Fundacji przy współpracy z Teresą Rysztof, która jest ich kierownikiem artystycznym. Oprawę dźwięku przygotowała Justyna Świerzawska. Koncert prowadziła Zofia Twarowska.

Piękne utwory muzyki klasycznej, pieśni religijne, patriotyczne i okolicznościowe wykonane przez utalentowaną muzycznie i wokalnie polonijną młodzież sprawiają, że sala na koncertach jest wypełniona po brzegi. Widzowie znając utwory reagują spontanicznie, włączając się do wspólnego śpiewania. Gromkie brawa, a także rozmowy  w kuluarach świadczą o potrzebie organizowania koncertów,  na których wspominamy św. Jana Pawła II,  promujemy polską kulturę muzyczną i uzdolnioną artystycznie młodzież polonijną oraz wspieramy Fundację założoną przez naszego Wielkiego Rodaka.

Wykonawcom życzymy sukcesów artystycznych i dziękujemy za dostarczenie nam niezapomnianych przeżyć muzycznych.

                                                                        ZOFIA TWAROWSKA