ŚWIATOWE DNI MŁDZIEŻY 2016 – OD ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II DO PAPIEŻA FRANCISZKA
W 1985 roku św. Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Pierwsze spotkanie młodych odbyło się w Rzymie. Na kolejne 31. spotkanie młodych ludzi z całego świata został wybrany Kraków. Miasto, w którym znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, z którym związani są święci: św. Faustyna i św. Jan Paweł II – apostołowie Bożego Miłosierdzia. ŚDM obywały się pod hasłem: ,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”(Mt5,7). Jakże pięknie słowa te wkomponowały się w Jubileusz Roku Miłosierdzia, który obecnie przeżywamy.
Z radością patrzyłam na roześmiane twarze młodych ludzi, którzy opanowali miasto swoją radością i entuzjazmem, śpiewali, tańczyli, uśmiechali się do wszystkich. Poruszyło mnie też jej wielkie rozmodlenie i głęboka wiara w Boga. Było to święto młodości, radości i modlitwy.
Powitanie Ojca Świętego na Błoniach, Droga Krzyżowa
W czwartek-28 lipca młodzi pielgrzymi z calego świata entuzjastycznie witali na krakowskich Błoniach Ojca Św. Franciszka.
Otwierając ŚDM Ojciec Święty w czasie powitania powiedział: ,,Dzisiaj wszyscy razem przeżywamy święto wiary. W ojczystej ziemi św. Jana Pawła II chciałbym Mu podziękować za to, że wymarzył i dał impuls do tych spotkań. Towarzyszy nam z nieba, gdy widzi tak wielu ludzi, z tak różnych narodów, kultur, języków przybyłych z jednego powodu, aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas”. A ponieważ Ojciec Święty zachęcił młodych do radosnego wyznawania wiary, młodzież wyraziła swą radość tańcem i śpiewem.
Natomiast w piątek w czasie Drogi Krzyżowej, która obywała się w skwarne lipcowe popołudnie młodzi pielgrzymi trwali w modlitewnym skupieniu wraz z papieżem Franciszkiem. I mimo, że na Błoniach modliło się ok. 500 tys. wiernych panowala cisza i widać było młodzież bez reszty oddaną modlitwie. Tradycyjne stacje Drogi Krzyżowej łączyły przeżycia religijne z artystycznymi. Jedne malowane na piasku inne oddane tańcem, baletem, scenkami teatralnymi. Tekst medytacji Drogi Krzyżowej przygotował krakowski biskup – Grzegorz Ryś, a zostały one połączone z rozważaniami uczynków miłosierdzia. Każda z 14. stacji miała jako podtytuł także jeden z uczynków miłosierdzia (np. Jezus spotyka swoją Matkę – Strapionych pocieszać), a rozważania odnosiły się do naszej rzeczywistości. Poruszał problemy emigracji, głodu, uzależnień, chorób, bezdomności. Problemy, do których powracał kilkakrotnie w swoich katechezach w czasie pielgrzymki papież Franciszek.
Okno Papieskie
Ojciec św. Franciszek nawiązał też do tradycji św. Jana Pawla II – osobistych spotkań z młodzieżą przy ul. Franciszkańskiej 3 (Palac Arcybiskupów Krakowskich). Rozmawiał z młodymi cztery razy. Przyznaję, nie dostałam się pod samo Okno Papieskie, stałam na bocznej ulicy, ale entuzjazm udzielil się wszystkim zgromadzonym, kiedy przemawiał Ojciec Święty.
Tramwajem na Błonia
Ojciec św. z ulicy Franciszkańskiej 3 na Błonia jechał, tak charakterystycznym dla Krakowa środkiem lokomocji – tramwajem i powiem szczerze, że był to pomysł bardzo oryginalny. Ojciec Święty w tramwaju? Czemu nie. Wraz z nim jechala grupa osób niepełnosprawnych.
Brzegi- Campus Misericordiae (30-31 lipca)
Czuwanie modlitewne z Ojcem świętym Franciszkiem rozpoczęło się od przejścia wraz z młodymi z każdego kontynentu przez Bramę Miłosierdzia, na której widniał napis:,, Jezu, ufam Tobie!” w różnych językach. Następnie młodzi pielgrzymi dali świadectwo swojego nawrócenia, wiary w Jezusa Chrystusa i Boże Miłosierdzie. Najbardziej przejmujące świadectwo o sytuacji chrześcijan w kraju, w którym od kilku lat trwa wojna przedstawiła młoda Syryjka z Allepo. Entuzjastycznie została przyjęta katecheza Ojca Swiętego wygłoszona do młodych chrześcijan. Na pewno do historii przejdą wypowiedziane słowa o kanapie, która jest synonimem komfortu i uśpienia duchowego. Ojciec Św. proponuje zamienić ją na parę butów, które pomogą wyruszyć w drogę, aby realizować postawione sobie wezwania i głosić światu Boże Miłosierdzie. Bo być wolnym to znaczy wybierać.
Następnie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Papież skupiony modlił się przed ogromnna monstrancją, a na Polach Miłosierdzia tysiące młodych ludzi modliło się wraz z nim z zapalonymi świecami. Powiem, że widok ten był bardzo poruszający tym bardziej, że zbiegł się z zachodem słońca, który tworzył dodatkowy nastrój tego modlitewnego skupienia.
Koronka do Bożego Miłosierdzia śpiewana w kilku językach i twarze modlących się wpatrzonych w wizerunek Jezusa Miłosiernego dopełniały tego niezwykłego spotkania.
Czuwanie trwało całą noc ubogacone oratoriami skomponownymi specjalnie na tę okazję, muzyką sakralną, modlitwą, a także śpiewem i tańcem. Dla pragnących skupienia i indywidualnej modlitwy w rozstawionych namiotach byla możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu a także spowiedzi.
Msza Św. posłania odprawiona w niedzielę na Polu Miłosierdzia przez Ojca Św. Franciszka była zwieńczeniem 31. ŚDM. W Eucharystii uczestniczyło około 2 miliona wiernych ze wszyskich kontynentów. Koncelebrowało ją 50 kardynałów, 850 biskupów, 12 tys. księży z całego świata. Przy ołtarzu obok papieża stali kard. Stanisław Dziwisz i kard. Stanisław Ryłko. Po zakończeniu Mszy św. papież Franciszk przekazałsześciorgu młodym ludziom, reprezentującym sześć kontynentów, lampiony symbolizujące iskrę Bożego Miłosierdzia, która wyszła na cały świat z krakowskich Łagiewnik. I właśnie ci młodzi ludzie obecni na ŚDM wyruszą w świat, aby nieść płomień miłosiernej miłości Boga w najdalsze zakątki świata.
Dziękując młodym chrześcijanom za udział w ŚDM papież Franciszek powiedział: ,,Wielkie ,,dziękuję” kieruję do was młodzi! Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udzielił się innym. Święty Jan Paweł II raduje się w niebie i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii.”
Następne ŚDM odbędą się w Panamie w 2019 roku. Będziemy obecni. Wszak młodość to stan ducha.
ZOFIA TWAROWSKA