W TEATRZE SIGHT & SOUND-NOAH – 2013 r.

DSCF8274

Spektakl, który mieliśmy okazję obejrzeć w teatrze Sight & Sound przeniósł nas w czasy biblijnego potopu. Opowiadał on dzieje Noego, który usłyszał głos Boga, zapowiadającego zagładę ludzi i ziemi przez zalanie potopem. Ocaleje tylko Noe, który był człowiekiem prawym i sprawiedliwym i jego najbliższa rodzina, jeżeli posłucha głosu Boga, zbuduje Arkę, która ich ocali. Oczywiście jak to w życiu bywa trudności narastają, ale Noe konsekwentnie wykonuje wolę bożą i ratuje siebie, rodzinę i zwierzęta od zagłady.

Oglądając przedstawienie byliśmy pełni podziwu dla inwencji twórczej realizatorów przedstawienia – scenografa i reżysera, którzy pozwolili nam przeżywać grozę potopu razem z głównym bohaterem i jego rodziną. Kiedy już Bóg nieodwołalnie zapowiedział potop, drzwi Arki zatrzasnął podmuch wiatru, scenę spowiła ciemność, słychać było tylko nasilające się dudnienie padającego deszczu. Nagle rozbłysło światło i okazało się, że jesteśmy w środku Arki Noego. Wokół nas około sto par zwierząt umieszczonych w klatkach – słonie, żyrafy, konie, żółwie, psy, koty, ptactwo itp. Na półkach worki i kosze z jedzeniem. Z minuty na minutę szum wiatru i dudnienie deszczu nasilało się. Czterdzieści dni padał nieustannie deszcz, przez następne tygodnie Arka dryfowała po wodach, wreszcie osiadła na skale. Jeszcze dużo czasu upłynęło zanim kolejne gołębie, które Noe wypuścił nie powróciły do Arki, co było znakiem, iż wody potopu opadły, można wyjść na ląd i złożyć ofiarę dziękczynną Bogu za ocalenie. Na znak przymierza Boga z ludźmi nad wodami ukazała się tęcza i Bóg obiecał już nigdy więcej nie karać ziemi potopem.

Brawa należą się również aktorom, choreografom, kostiumologom, muzykom, operatorom światła i dźwięku, treserom zwierząt, gdyż cały zespól przyczynił się do stworzenia pięknego i wzruszającego widowiska, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Po spektaklu, pełni wrażeń, udaliśmy się z całą grupą na wspólny obiad. Podczas posiłku toczyły się dyskusje na temat obejrzanego widowiska i planowaliśmy kolejny wyjazd, może tym razem na przedstawienie – “Miracle of Christmas’’.

Zofia Twarowska