WYSTAWA “JAN PAWEŁ II – DROGA DO ŚWIĘTOŚCI” – wiosna 2011 r.

W związku z szόstą rocznicą śmierci oraz zapowiedzianą na 1 maja 2011 r. beatyfikacją Sługi Bożego Jana Pawła II, nowojorskie KołoPrzyjaciόł Fundacji Jana Pawła II zorganizowało wystawę poświęconą Papieżowi – Polakowi.

Podobnie jak w ubiegłym roku wystawę przygotowały nauczycielki Szkoły Polskiej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego – Beata Grygiel i Elżbieta Serdak. Kościόł św. Stanisława Kostki użyczył nam na ten cel pięknej, wyremontowanej sali w dawnej szkole parafialnej.

Wystawa składała się z kilku części. Pierwsza z nich – biograficzna – obrazowała drogę Karola Wojtyły do papiestwa oraz ukazywała chronologicznie najważniejsze wydarzenia Jego pontyfikatu. Drugą część wystawy stanowiły zdjęcia z pielgrzymek papieża Jana Pawła II wypożyczone na ten cel od państwa – Katarzyny i Zbigniewa Solarzόw właścicieli firmy drukarskiej na Greenpoincie. Dużych rozmiarόw przepiękne zdjęcia były przypomnieniem wielkiej pracy ewangelizacyjnej, ktόrą przez lata wykonywał Papież – Polak. Znalazły się tu zdjęcia z pierwszej pielgrzymki do Polski, gdzie na Placu Zwycięstwa (dziś – Piłsudskiego) padły pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twόj i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.  Znalazły się tu zdjęcia z pielgrzymki na Litwę i modlitwa na Gόrze Krzyży, zdjęcia z pielgrzymek do krajόw Ameryki Łacińskiej – także tej na Kubę, gdzie doszło do spotkania z Fidelem Castro; zdjęcia z podrόży do krajόw afrykańskich i azjatyckich oraz z pamiętnej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 roku.             Wiele zdjęć dokumentowało spotkania Jana Pawła II z osobistościami świata polityki – prezydentami, krόlami, przywόdcami rόżnych organizacji –świeckich i religijnych, ale też ze zwykłymi ludźmi, ktόrych papież spotykał w czasie swojego wypoczynku i w trakcie audiencji w Watykanie. Ostatnia część wystawy fotograficznej nosiła tytuł – „Pożegnanie” i pokazywała, jak cały świat przeżywał odejście Jana Pawła II „do domu Ojca” 2 kwietnia 2005 roku. Mogliśmy jeszcze raz zobaczyć modlących się na placu Św. Piotra wiernych, przypomnieć sobie wiatr, ktόry przewracał kartki Ewangeliarza położonego na ustawionej przed ołtarzem prostej, drewnianej trumnie oraz żegnające Ojca Świętego okładki gazet i magazynόw drukowane w każdym zakątku świata.

Mimo iż  ziemskie życie Jana Pawła II dobiegło końca, Jego misja jest dalej kontynuowana, między innymi przez Fundację, ktόrą założył w październiku 1981 roku. Na jednym ze stołόw w sali wystawowej zgromadzone zostały biuletyny obrazujące pracę Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (gdzie znajduje się Dom Polski – głόwna siedziba Fundacji), w Lublinie (gdzie podejmują studia stypendyści Fundacji) oraz w Nowym Jorku (gdzie działa jedno z 44 Kόł Przyjaciόł Fundacji).

Nowojorskie Koło wypożyczyło też na tegoroczną wystawę dwa piękne portrety Jana Pawła II, a dzięki uprzejmości p. dyr. Bronchard mogliśmy rόwnież zaprezentować piękne prace uczniόw Polskiej Szkoły im. M. Konopnickiej poświęcone Ojcu Św. Niezwykły pomysł kapelana Koła ks. Jarosława, by 1 maja po mszach św. serwować w sąsiadującej Kawiarence „Papieskie kremόwki” sprawił, że na wystawę naszą ściągnęło wielu Polakόw z całego Nowego Jorku.

Elzbieta Serdak