WSPOMNIENIE BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II – 22 października 2011r.

Posted on: October 23rd, 2011

 

22 października 2011r. po raz pierwszy Kościόł Katolicki obchodził wspomnienie bł. Jana Pawła II.

Tego dnia członkowie nowojorskiej Fundacji wzięli udział w mszy św.w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.  Zaprosiliśmy rόwnież uczniόw Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza z Brooklynu, by pomogli nam godnie uczcić ten dzień.

 

 

Po mszy św. wieczornej młodzież przedstawiła program poetycko – muzyczny, w ktόrym nie zabrakło słynnego wiersza Juliusza Słowackiego: „Pośrόd niesnaskόw Pan Bόg uderza…”, ktόry zapowiadał nadejście „słowiańskiego papieża”. Śpiewano też ulubioną oazową „Barkę”, przy wtόrze gitar i skrzypiec oraz piosenkę „Moje Wadowice”.

Były rόwnież wiersze młodzieży z Polski, ukazujące jak młodzi ludzie przeżywali śmierć papieża oraz swoista statystka – w czym Jan Paweł II był „pierwszy”!

Były też dwie piękne, pełne zadumy piosenki o wydarzeniach z życia Jana Pawła i o sensie ludzkiego życia. Parafianie i członkowie Fundacji w skupieniu i ze wzruszeniem słuchali, jak młode pokolenie Polonii nowojorskiej wspomina Wielkiego Papieża, ktόry był synem polskiej ziemi i ktόrego Kościόł ogłosił błogosławionym w maju tego roku.

 

Tego dnia w sposόb szczegόlny łączyliśmy się rόwnież duchowo z przebywającymi w Rzymie przedstawicielami wszystkich kόł przyjaciόł Fundacji Jana Pawła II z całego świata, ktόrzy uroczyście obchodzą trzydziestą rocznicę istnienia Fundacji. Wierzymy, że ich spotkanie będzie owocne i zainspiruje nas wszystkich do wytężonej pracy w realizowaniu wszystkich celόw, ktόre postawił przed nami nasz  czcigodny Założyciel.

Elżbieta Serdak

Wyjątkowy miesiąc – Polonia honoruje ks. J. Popieluszke – 3 październik 2011 r.

Posted on: October 20th, 2011

Miesiąc październik jest dla Polakόw z metropolii nowojorskiej miesiącem wyjątkowym.

W tym roku rozpoczeliśmy go paradując w pierwszą niedzielę – 3 października – po 5 Alei  w Paradzie Pułaskiego, następnie – w niedzielę 16 października obchodziliśmy wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz  uczestniczyliśmy w Mszy Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie.

Już za kilka dni  – 22 października – będziemy obchodzić wspomnienie bł. Jana Pawła II w uroczystych mszach św. organizowanych w polonijnych parafiach oraz 30-lecie powołania do życia Fundacji Jana Pawła II, uczestnicząc w obchodach organizowanych w Rzymie.

W tym roku nowojorskie Koło Przyjaciόł Fundacji Jana Pawła II zamόwiło – 16 października – Mszę Św. dziękczynną za wybόr Polaka na Stolicę Piotrową oraz ku czci męczennika za wiarę bł. ks. J. Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Tego dnia spotkaliśmy się wszyscy o godz. 10:30 rano pod pomnikiem ks. Jerzego na skwerze przy Drigss Ave. na Greenpoincie, gdzie złożyliśmy kwiaty oraz wysłuchaliśmy krόtkiego programu artystycznego w wykonaniu uczniόw Szkoły Polskiej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie. Pod pomnikiem obecni byli członkowie Ligi Morskiej, harcerze z Greenpointu, członkowie parafii św. Stanisława Kostki oraz sympatycy i członkowie naszej Fundacji.

Krόtkie wystąpienie mieli też: p. Frank Milewski – prezes regionalnego KPA, ks. Marek Sobczak – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki oraz p. Mieczysław Pająk – prezes nowojorskiej Fundacji Jana Pawła II. Wszyscy oni przypomnieli nam, jak ważna osobą był dla nas polski kapłan zamordowany w latach 80-tych w Polsce i jak doniosłym wydarzeniem było ufundowanie pierwszego na świecie pomnika ku Jego czci przez nowojorską Polonię. Zwόcili się też z prośbą do młodego pokolenia – do harcerzy, by pomogli zaopiekować się tym pomnikiem, tak aby długie lata przypominał nam wszystkim o tym, kim był ks. Popiełuszko.

Następnie przemaszerowaliśmy do kościoła św. Stanisława Kostki na koncelebrowaną mszę św., ktόra odprawili ksiądz Jόzef Szpilski i ksiądz Jarosław Lawrenz. W czasie tej mszy dziękowaliśmy Bogu po pierwsze za powołanie na Stolicę Piotrową założyciela naszej Fundacji. Ksiądz Szpilski wspominał, że Greenpoint i kościόł św. Stanisława znalazły się wtedy w 1978 roku w centrum zainteresowania całego Nowego Jorku, a Polonia czuła się dumna i wdzięczna Najwyższemu za ten dar.

Druga intencja była związana właśnie z ks. Jerzym Popiełuszką, ktόrego Kościόł uznanał błogosławionym i ktόrego rocznicę śmierci obchodzimy w październiku. Do postawy tego kapłana i do Jego słόw: „Zło dobrem zwyciężaj” nawiązał w swej homilii ks. Lawrenz, ktόry przypomniał nam rόwnież czasy protestόw robotnikόw w Polsce i powstanie Związku Zawodowego Solidarność. Badzo ważna była wόwczas dla robotnikόw ich postawa religijna, uczestnictwo we mszach św., opieka duchowa księży i świadomość, że oprόcz władzy świeckiej, jest jeszcze inna „władza”- ta, ktόra należy do Boga – naszego Stwόrcy.

Msza sw. Homilia video Słowa Chrystusa z niedzielnej Ewangelii, by oddać „Cezarowi co cesarskie, a Bogu to, co boskie” nie straciły zupełnie na aktualności.

Elzbieta Serdak

FUNDACJA JANA PAWŁA II na PARADZIE PUŁASKIEGO na MANHATTANIE – 2 października 2011 r.

Posted on: October 12th, 2011

Tegoroczna, 74. Parada Pułaskiego, ktόra odbyła się 2 października, przyciągnęła tłumy Polakόw, ktόrzy zgromadzili się wzdłuż 5 Alei. Przed rozpoczęciem przemarszu w katedrze św. Patryka, została odprawiona msza św. z udziałem biskupa  Mariana Rojka i arcybiskupa diecezji nowojorskiej Timothy Dolana.

Barwny pochόd Polonii wyruszył sprzed loży honorowej, usytowanej przy budynku Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Wzięli w nim udział, burmistrz Nowego Jorku Michael Blumberg, marszałek parady Dariusz Knapik, konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Zimecka i inni działacze władz miejskich i polonijnych. Hasło tegorocznej parady brzmiało: Polonijna młodzież – przyszłością Ameryki.

Wsrόd przedstawicieli polonijnych organizacji społecznych, artystycznych, weteranόw, parafii, szkόł sobotnich i hufcόw harcerskich była obecna rόwnież nasza Fundacja Jana Pawła II z prezesem Mieczysławem Pająkiem.

Jechaliśmy 5 Aleją na platformie udekorowanej portretami naszego Wielkiego Rodaka – błogosławionego Jana Pawła II oraz choragiewkami biało-czerwonymi i papieskimi: biało-żόłtymi. Na czele naszej kolumny jechał kabriolet z portretem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Na paradę przybyli członkowie zarządu, przyjaciele i dobroczyńcy Fundacji z rodzinami. Na rydwanie Fundacji dominowały w tym roku dzieci ubrane w ludowe stroje oraz młodzież polonijna. W czasie przejazdu zatrzymaliśmy się przed trybuną honorową, gdzie powitaliśmy wielkiego marszałka, wszystkich honorowych gości i naszą koleżankę z Fundacji, wieloletnią, zasłużoną działaczkę polonijną – panią Gabrielę Urbanowicz. Przekazała ona na ręce prezesa, dla całej Fundacji, wiązankę biało-czerwonych kwiatόw jako wyraz podziękowania organizatorόw Parady i całej społeczności polonijnej za propagowanie nauczania bł. Jana Pawła II. Byliśmy tym gestem bardzo wzruszeni, tym bardziej ze każdy z nas ma w sercu i pamięci dzień 1 maja, kiedy to założyciel naszej Fundacji i wielki syn narodu polskiego – papież Jan Paweł II, został wyniesiony do chwały ołtarzy.

Ważnym przystankiem na trasie Parady jest ulica 51, gdzie przed wejściem do nowojorskiej katedry św. Patryka pozdrawiali uczestnikόw barwnego korowodu dostojnicy Kościoła Katolickiego, księża polskich parafii i biskup Marian Rojek z Przemyśla. Właśnie dla nich zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń bł. Jana Pawła II „Barkę”.

Polacy na 5 Alei zaprezentowali się w tym roku bardzo barwnie i radośnie, a poprzez rόżnorodne symbole, hasła i portrety znanych Polakόw pokazali wieloetnicznej i wielonarodowościowej społeczności Nowego Jorku dumę z kraju swojego pochodzenia – POLSKI.

ZOFIA TWAROWSKA

LETNI PIKNIK 2011r.

Posted on: October 12th, 2011

W ostatnią niedzielę lipca Koło Przyjaciόł Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku organizuje letni piknik. Od trzech lat jeździmy do ośrodka wypoczynkowego „Polana” w miejscowosci Kerhonkson w gόrach Catskill, ktόry prowadzą – pani Henryka wraz z mężem. Polubiliśmy to miejsce! Urzeka nas serdeczność gospodarzy, piękno otaczającej przyrody i cisza, ktόrej tak brakuje w metropolii nowojorskiej.

Piknik poprzedza zawsze msza święta polowa. W tym roku odprawią ją ks. prof. Wojciech Paluchowski, ktόry jest wykładowcą na Uniwersytecie Teologicznym  w Krakowie.

            Po skończonej eucharystii rozpoczęliśmy piknik. Członkowie zarządu i uczestnicy wyjazdu stanęli na wysokości zadania – stόł zastawiony potrawami wyglądał imponująco. Było na nim smaczne i chude mięsiwo, sery, owoce, ciasto, rόżnorodne sałatki, a także staropolski bigos i kiełbaski z rożna. Otaczająca nas przyroda zachęcała do relaksu i wypoczynku. Po uczcie na świeżym powietrzu, miłośnicy pływania poszli na basen stracić zbędne kalorie i ochłodzić się troszkę, inni udali się na spacer po okolicy. Miłośnicy rowerόw wodnych pedałowali po malutkim jeziorku, a dla lubiących tańczyć została zorganizowana zabawa i gry towarzyskie.  Lubiący śpiewać też mieli frajdę i przy akompaniamencie akordeonu wykonywali piosenki biesiadne.

Najmłodszą uczestniczką pikniku była śliczna 14-miesięczna Tamara, ktόra przyjechała wraz z rodzicami Moniką i Pawłem, i przez cały dzień dzielnie dotrzymywała nam towarzystwa, bawiąc się i korzystając z pięknej, słonecznej pogody.

           

Jak zwykle na pikniku zorganizowaliśmy udaną loterię fantową, z ktόrej dochόd wesprze Fundację Jana Pawła II w Rzymie.

            Wypoczęci i pełni wrażeń wrόciliśmy do domόw wieczorem. Do zobaczenia za rok na kolejnym pikniku!

                                    ZOFIA TWAROWSKA