Miesiąc październik jest dla Polakόw z metropolii nowojorskiej miesiącem wyjątkowym.
W tym roku rozpoczeliśmy go paradując w pierwszą niedzielę – 3 października – po 5 Alei w Paradzie Pułaskiego, następnie – w niedzielę 16 października obchodziliśmy wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz uczestniczyliśmy w Mszy Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie.
Już za kilka dni – 22 października – będziemy obchodzić wspomnienie bł. Jana Pawła II w uroczystych mszach św. organizowanych w polonijnych parafiach oraz 30-lecie powołania do życia Fundacji Jana Pawła II, uczestnicząc w obchodach organizowanych w Rzymie.
W tym roku nowojorskie Koło Przyjaciόł Fundacji Jana Pawła II zamόwiło – 16 października – Mszę Św. dziękczynną za wybόr Polaka na Stolicę Piotrową oraz ku czci męczennika za wiarę bł. ks. J. Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.
Tego dnia spotkaliśmy się wszyscy o godz. 10:30 rano pod pomnikiem ks. Jerzego na skwerze przy Drigss Ave. na Greenpoincie, gdzie złożyliśmy kwiaty oraz wysłuchaliśmy krόtkiego programu artystycznego w wykonaniu uczniόw Szkoły Polskiej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie. Pod pomnikiem obecni byli członkowie Ligi Morskiej, harcerze z Greenpointu, członkowie parafii św. Stanisława Kostki oraz sympatycy i członkowie naszej Fundacji.
Krόtkie wystąpienie mieli też: p. Frank Milewski – prezes regionalnego KPA, ks. Marek Sobczak – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki oraz p. Mieczysław Pająk – prezes nowojorskiej Fundacji Jana Pawła II. Wszyscy oni przypomnieli nam, jak ważna osobą był dla nas polski kapłan zamordowany w latach 80-tych w Polsce i jak doniosłym wydarzeniem było ufundowanie pierwszego na świecie pomnika ku Jego czci przez nowojorską Polonię. Zwόcili się też z prośbą do młodego pokolenia – do harcerzy, by pomogli zaopiekować się tym pomnikiem, tak aby długie lata przypominał nam wszystkim o tym, kim był ks. Popiełuszko.
Następnie przemaszerowaliśmy do kościoła św. Stanisława Kostki na koncelebrowaną mszę św., ktόra odprawili ksiądz Jόzef Szpilski i ksiądz Jarosław Lawrenz. W czasie tej mszy dziękowaliśmy Bogu po pierwsze za powołanie na Stolicę Piotrową założyciela naszej Fundacji. Ksiądz Szpilski wspominał, że Greenpoint i kościόł św. Stanisława znalazły się wtedy w 1978 roku w centrum zainteresowania całego Nowego Jorku, a Polonia czuła się dumna i wdzięczna Najwyższemu za ten dar.
Druga intencja była związana właśnie z ks. Jerzym Popiełuszką, ktόrego Kościόł uznanał błogosławionym i ktόrego rocznicę śmierci obchodzimy w październiku. Do postawy tego kapłana i do Jego słόw: „Zło dobrem zwyciężaj” nawiązał w swej homilii ks. Lawrenz, ktόry przypomniał nam rόwnież czasy protestόw robotnikόw w Polsce i powstanie Związku Zawodowego Solidarność. Badzo ważna była wόwczas dla robotnikόw ich postawa religijna, uczestnictwo we mszach św., opieka duchowa księży i świadomość, że oprόcz władzy świeckiej, jest jeszcze inna „władza”- ta, ktόra należy do Boga – naszego Stwόrcy.
Msza sw. Homilia video Słowa Chrystusa z niedzielnej Ewangelii, by oddać „Cezarowi co cesarskie, a Bogu to, co boskie” nie straciły zupełnie na aktualności.
Elzbieta Serdak